OK

Archiwum

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2020

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2020

W połowie sierpnia ukazała się tegoroczna edycja rankingu najlepszych uczelni na świecie – znanego również jako Lista Szanghajska. Wśród 1000 notowanych uczelni znalazło się 8 z Polski. Ranking wygrał Harvard University, a najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią jest Uniwersytet Warszawski. 

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest przygotowywany od 2003 roku. Obejmuje on  1000 uczelni ze świata. Jest tworzony na podstawie kliku wskaźników. Pod uwagę brane są między innymi takie elementy jak: liczba absolwentów, liczba pracowników, którzy otrzymali nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.Wyniki rankingu są prezentowane w ten sposób, iż dokładne miejsce uczelni jest wskazywane tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Dalsze pozycje są grupowane w 50-tki a następnie w 100-tki.

Wyniki rankingu

W tym roku po raz kolejny najlepszą uczelnią świata został Harvard University (USA). Kolejne miejsca zajmowały Stanford University (USA), University of Cambridge (Wielka Brytania), Massachusett Institute of Technology (USA). W pierwszej 10-tce dominują uczelnie z USA jest ich aż osiem, dwa pozostałe to uniwersytety z Wielkiej Brytanii. Co więcej w pierwszej 20-tce rankingu amerykańskich uczelni jest aż 15. Pierwsza uczelnia, która nie pochodzi z USA lub Wielkiej Brytanii, to Paris-Saclay Univeristy (14. miejsce), drugą dwudziestkę zamyka Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu (Szwajcaria). Pierwszy uniwersytet z Azji – The University of Tokio zajmuje 26 miejsce.

Polskie uczelnie w rankingu

Pierwszy w rankingu uniwersytetu z Polski – Uniwersytet Warszawski zajął miejsce między 301 a 400. Jest to awans w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to znalazły się w grupie uczelni 401-500. Z analizy wyników rankingu wynika jednak, że nie jest to duży skok. UW w tym zestawieniu, jak i w poprzednim balansuje na granicy czwartej i piątej setki. Do piątej setki wrócił z kolei Uniwersytet Jagielloński - miejsca 401-500 - po ubiegłorocznym skoku do czwartej setki. UJ w zeszłym roku wyprzedził Uniwersytet Warszawski. Teraz wrócił na drugie miejsce w Polsce.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce rankingu, podczas gdy w zeszłym roku była w siódmej. Do dziewiątej setki trafiły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) i Politechnika Warszawska. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Z zestawienia wypadły w tym roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Wrocławska, które w ubiegłym roku były między miejscami 901-1000.

Pełne wyniki można zobaczyć tutaj: http://www.shanghairanking.com


14 września 2020 | Rankingi