OK

Archiwum

Ranking uczelni The Center for World University Rankings (CWUR) 2022-23

Ranking uczelni The Center for World University Rankings (CWUR) 2022-23

Center for World University Rankings opublikowało tegoroczną, jedenastą edycję rankingu uniwersytetów na świecie. Na liście 2000 najlepszych uniwersytetów na świecie, spośród prawie 18 tysięcy znalazło się 39 uczelni z Polski.

Od 2012 r. The Center for World University Rankings (CWUR) publikuje jedyny akademicki ranking światowych uniwersytetów, który ocenia jakość kształcenia, szanse na zatrudnienie, jakość kadry naukowej i badań naukowych, nie opierając się na ankietach i danych przekazywanych przez uczelnie. Ranking rozpoczął się jako projekt w Jeddah w Arabii Saudyjskiej, którego celem było sklasyfikowanie 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Szybko został on opisany przez uniwersytety i media na całym świecie i otrzymano wiele próśb o jego rozszerzenie. W 2019 r. ranking został rozszerzony i obejmuje 2000 najlepszych spośród prawie dwudziestu tysięcy uniwersytetów na całym świecie, co czyni go największym akademickim rankingiem uniwersytetów światowych.

Metodologia rankingu

CWUR publikuje jedyny akademicki ranking światowych uniwersytetów, który ocenia jakość kształcenia, zatrudnienie absolwentów, jakość kadry naukowej i wyniki badań naukowych, nie opierając się na ankietach i danych przekazywanych przez uczelnie.

CWUR wykorzystuje siedem wskaźników pogrupowanych w czterech obszarach, aby stworzyć ranking światowych uniwersytetów:

 1. Edukacja: w oparciu o sukcesy akademickie absolwentów uczelni, mierzone liczbą absolwentów, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia akademickie w stosunku do wielkości uczelni (25%).
 2. Zdolność do zatrudnienia: oparta na sukcesach zawodowych absolwentów uczelni i mierzona liczbą absolwentów, którzy zajęli najwyższe stanowiska w dużych firmach w stosunku do wielkości uczelni (25%).
 3. Wydział: mierzony liczbą członków wydziału, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia akademickie (10%)
 4. Badania naukowe:
  1. Wyniki badań: mierzone całkowitą liczbą prac badawczych (10%)
  2. Publikacje wysokiej jakości: mierzone liczbą prac badawczych opublikowanych w czasopismach najwyższej rangi (10%)
  3. Wpływ: mierzony liczbą prac badawczych pojawiających się w czasopismach o wysokim poziomie wpływu (10%)
  4. Cytowania: mierzone liczbą wysoko cytowanych prac badawczych (10%).

Wyniki rankingu

W tym roku w rankingu wzięło udział 19788 instytucji, a te, które uplasowały się w czołówce, znalazły się na liście Global 2000 rankingu CWUR.

Po raz jedenasty z rzędu Harvard jest najlepszym uniwersytetem na świecie według listy Global 2000 sporządzonej przez Center for World University Rankings. W tym roku światowa czołówka 10 uczelni przedstawia się następująco (w nawiasach podano zeszłoroczną pozycję):

 1. Uniwersytet Harvarda (1)
 2. Massachusetts Institute of Technology (2)
 3. Uniwersytet Stanforda (3)
 4. Uniwersytet w Cambridge (4)
 5. Uniwersytet Oksfordzki (5)
 6. Uniwersytet Princeton (6)
 7. Uniwersytet w Chicago (8)
 8. Uniwersytet Columbia (7)
 9. Uniwersytet Pensylwanii (9)
 10. California Institute of Technology (11)

Stany Zjednoczone mają ośmiu przedstawicieli w pierwszej dziesiątce, co ma miejsce od początku istnienia rankingu w 2012 r. i są najliczniej reprezentowanym krajem w pierwszej dziesiątce z 335 uczelniami. Harvard, Stanford i MIT są najczęściej cytowanymi uczelniami na świecie.

Polskie uczelnie w rankingu

W tegorocznej edycji rankingu zostało sklasyfikowanych 39 uczelni z Polski. Najlepszym uniwersytetem z Polski został Uniwersytet Jagielloński, drugie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski a trzecie miejsce Akademia Górniczo-Hutnicza. Ogółem uczelnie z Polski zajęły miejsca od 381 do 1922 na 2000 sklasyfikowanych uczelni.  Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Warszawski Uniwersytet Medyczny – zajął 917. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął natomiast 926. miejsce. Najodleglejsze miejsce wśród polskich uczelni zajął Uniwersytet Rzeszowski – z pozycją numer 1867. Ten sam uniwersytet zajmuje jednak 39. pozycję z krajowym zestawieniu.

Więcej na temat rankingu: https://cwur.org/

Źródło: CWUR, PAP


19 maja 2022 | Rankingi