OK

Archiwum

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2022

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2022

W ubiegłym tygodniu ukazała się tegoroczna edycja rankingu najlepszych uczelni na świecie – znanego również jako Lista Szanghajska. Wśród 1000 notowanych uczelni znalazło się 11 z Polski. Ranking wygrał Harvard University, a najwyżej sklasyfikowanymi uczelniami z Polski są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński 

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest przygotowywany od 2003 roku. Obejmuje on  1000 uczelni ze świata. Jest tworzony na podstawie kliku wskaźników. Pod uwagę brane są między innymi takie elementy jak: liczba absolwentów, liczba pracowników, którzy otrzymali nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. Wyniki rankingu są prezentowane w ten sposób, iż dokładne miejsce uczelni jest wskazywane tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Dalsze pozycje są grupowane w 50-tki a następnie w 100-tki.

Wyniki rankingu

W tym roku po raz kolejny najlepszą uczelnią świata został Harvard University (USA). Kolejne miejsca zajmowały Stanford University (USA), Massachusett Institute of Technology (USA), University of Cambridge (Wielka Brytania). W pierwszej 10-tce dominują uczelnie z USA jest ich aż osiem, dwa pozostałe to uniwersytety z Wielkiej Brytanii. Co więcej w pierwszej 20-tce rankingu amerykańskich uczelni jest aż 15. Pierwsza uczelnia, która nie pochodzi z USA lub Wielkiej Brytanii, to Paris-Saclay Univeristy (16. miejsce), drugą dwudziestkę zamyka Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu (Szwajcaria). Pierwszy uniwersytet z Azji – The University of Tokio zajmuje 24 miejsce.

Najlepsze polskie uczelnie w rankingu

Pierwsze w rankingu uniwersytety z Polski – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński zajęły miejsce między 401 a 500. Ich pozycja nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie awansowała do siódmej setki rankingu, podczas gdy w zeszłym roku była w ósmej. Do dziewiątej setki trafiły: Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. 

Pełne wyniki można zobaczyć tutaj: http://www.shanghairanking.com/rankings/arwu/2022


23 sierpnia 2022 | Rankingi